Lubzina 55, 39-102 Lubzina

lubzina@diecezja.tarnow.pl

Parafia

Lubzina

02 kwietnia 2023

Niedziela Palmowa
02.04.2023

1. Niedziela Palmowa to pamiątka uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. O godz. 11:00 poświęcenie palm i procesja wokół kościoła, po niej Msza Św. Palma w naszym ręku to wyraz miłości i hołdu Chrystusowi Królowi. Gorzkie Żale o godz. 15:00, po nich Msza Św.

 

2. Osoby samotne i chore z naszej parafii znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej będą mogły skorzystać z pomocy żywnościowej przed świętami. Prosimy zgłosić się w Domu Parafialnym we wtorek po Mszy Św. popołudniowej. Tym, którzy wsparli akcję Mój dar dla potrzebujących oraz Klubowi Lubzina w Chicago składamy serdeczne Bóg zapłać.

 

3. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. Zwłaszcza Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania stanowią jedno święto. W liturgii uobecnia się tajemnica męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

 

4. W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii, Sakramentu Kapłaństwa oraz rozważamy przykazanie miłości bliźniego, której wzór daje Chrystus. Msza Św. Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18:00, po niej przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i adoracja do 23:00. Adoracja ta to wyraz naszej wdzięczności za ustanowienie Eucharystii oraz modlitewne czuwanie z Chrystusem przeżywającym trwogę w Ogrójcu, zdradzieckie pojmanie i pierwsze przesłuchania. O godz. 21:30 adoracji przewodniczyć będzie młodzież.

 

5. Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Chrystusa. Kościół rozmyśla nad męką Swojego Pana, adoruje Krzyż, wstawia się do Boga za zbawienie całego świata. Chrześcijanie zachowują post (jeden posiłek do syta i dwa lekkie) i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy od godz. 7:00. O godz. 10:00 Droga Krzyżowa dla dzieci i osób starszych, które nie będą mogły przyjść wieczorem. Na tę Drogę Krzyżową dzieci, które w szkole otrzymały skarbonki przyniosą je ze sobą i złożą u stóp Krzyża jako swój dar dla biednych i potrzebujących. O 15:00, w godzinie konania i śmierci Chrystusa odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. O godz. 18:00 rozpoczną się obrzędy Wielkiego Piątku: Liturgia Słowa, Adoracja Krzyża i Komunia Św. Po Komunii Św. przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i śpiew Gorzkich Żali. Adoracja Pana Jezusa do godz. 23:00. Za ucałowanie ze czcią Krzyża w tym dniu możemy zyskać odpust zupełny. Ofiary złożone przy adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych i pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej. Prosimy wyeksponować i udekorować Krzyże w naszych domach i te przydrożne.

 

6. Wielka Sobota to dzień trwania przy Grobie Pańskim w postawie rozważania śmierci Jezusa i Jego zstąpienia do otchłani. To dzień ciszy. Adoracja Pana Jezusa w Grobie od godz. 700. Poświęcenie pokarmów w kościele o godz. 9:00, 11:00 i 14:00; w DPS o 9:30, w kaplicy w Brzezówce o 10:00; na Przymiarkach o 10:30. Wigilia Paschalna składa się z 4 części: Liturgii Światła, Słowa, Chrztu i Eucharystii - po niej uroczysta procesja Rezurekcyjna. Zapraszamy na nią także dzieci do dzwonienia i sypania kwiatów. Liturgia ta rozpocznie się o godz. 19:00. Przynieśmy na nią świece, które zapalimy przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych oraz pojemnik na wodę święconą. Strażaków prosimy o trzymanie straży honorowej przy Grobie Pana Jezusa.

 

7. Wielkanoc – pamiątka Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Msze Św. o godz. 7:00, 9:00, 11:00 i 16:00. Znakiem obecności Chrystusa Zmartwychwstałego w naszym domu niech będzie na świątecznym stole baranek wielkanocny lub paschalik (są jeszcze do nabycia w zakrystii) który zostanie uroczyście zapalony w poranek wielkanocny.

 

8. Bóg zapłać za ofiary składane dziś na utrzymanie WSD w Tarnowie. W Niedzielę Wielkanocną złożymy ofiary na potrzeby parafii, zwłaszcza na ogrzewanie kościoła za okres zimowy.

 

9. We wnękach na ścianach prezbiterium zostały zamontowane zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków i ks. biskupa odnowione figurki; po lewej stronie św. Franciszka adorującego krzyż i otrzymującego stygmaty, po prawej MB Niepokalanej. Figurka św. Franciszka była we wnęce ołtarza za obrazem PJ Miłosiernego, a Maryi w kapliczce przy E 94.

 

10. Na regale jest do nabycia prasa katolicka: Gość Niedzielny, a w nim o Triduum Paschalnym, jak je dobrze przeżyć oraz o tym, jak wybór Jana Pawła II zmienił układ sił na świecie. W tygodniku Idziemy „Tajemniczy Człowiek z Całunu” – Całun Turyński jako świadek męki Chrystusa. Na regale jest dwumiesięcznik Miłujcie się, dla dzieci Mały Rycerzyk Niepokalanej i Promyczek Dobra, w zakrystii Różaniec i Rycerz Niepokalanej.

Kontakt

Lubzina 55

39-102 Lubzina

 

tel. 572 195 090

 

lubzina@diecezja.tarnow.pl

Nr konta parafii

Bank PKO S.A. I O w Dębicy

46 1240 1923 1111 0000 2029 5426

Parafia w mediach społecznościowych

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii pod wezwaniem św. Mikołaja Bpa w Lubzinie umieszczone zostały za zgodą osób, których dane  dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa (zob. Podręcznik Kościelnego Inspektowa Ochrony Danych wersja nr 3, strona 66)  (RODO)