Lubzina 55, 39-102 Lubzina

lubzina@diecezja.tarnow.pl

Parafia

Lubzina

24 marca 2024

Niedziela Palmowa
24.03.2024

1. Niedziela Palmowa to pamiątka uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. O godz. 11:00 poświęcenie palm i procesja wokół kościoła, po niej Msza Św. Palma w naszym ręku to wyraz miłości i hołdu Chrystusowi Królowi. Gorzkie Żale o godz. 15:00, po nich Msza Św.

 

2. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. Jutro spowiedź dla parafian w godzinach od 10:00 do 12:00 i od 15:00 do 17:00. To ostatnia szansa, by przygotować się duchowo na zbliżające się święta. Będzie kilku zaproszonych kapłanów do pomocy. Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania stanowią jedno święto. W liturgii uobecnia się tajemnica męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

 

3. Wielki Czwartek. W czwartkowy poranek nie sprawuje się Ofiary Eucharystycznej. Msza Św. odbywa się jedynie w katedrach. Kapłani odnawiają przyrzeczenia, biskup poświęca oleje używane w ciągu następnego roku przy udzielaniu sakramentów świętych. Wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne. Wspominamy ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Msza Św. Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18:00, po niej do godz. 23:00 adoracja wdzięczności za ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa, oraz modlitewne czuwanie z Chrystusem przeżywającym trwogę w Ogrójcu, zdradzieckie pojmanie i pierwsze przesłuchania. O godz. 21:30 adoracji przewodniczyć będzie młodzież.

 

4. Wielki Piątek. Dzień śmierci Chrystusa na Krzyżu, jedyny dzień roku, w którym nie odprawia się Mszy Św. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy od godz. 7:00. O godz. 9:00 Droga Krzyżowa dla dzieci i osób starszych, które nie będą mogły przyjść na nabożeństwo wieczorne. Na tę Drogę Krzyżową dzieci, które w szkole otrzymały skarbonki przyniosą je ze sobą i złożą u stóp Krzyża jako swój dar dla biednych i potrzebujących. Chrześcijanie zachowują post (jeden posiłek do syta i dwa lekkie) i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Obrzędy Wielkiego Piątku rozpoczną się o godz. 18:00 liturgią Słowa Bożego, następnie adoracja Krzyża, Komunia Św. i adoracja Grobu Pańskiego. Adoracja Pana Jezusa do godz. 23:00. Za ucałowanie ze czcią Krzyża w tym dniu możemy zyskać odpust zupełny. Ofiary złożone przy adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych i pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej. W piątek rozpoczniemy nowennę przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia. Modlitwą tą chcemy dziękować za łaskę miłosierdzia i prosić o dar miłosierdzia dla świata i dla nas. Nowenna i Koronka do Bożego Miłosierdzia w dni powszednie przed Mszą Św. popołudniową, w święta po Mszach Św. Gorąco zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej.

 

5. Wielka Sobota to dzień trwania przy Grobie Pańskim w postawie rozważania śmierci Jezusa i Jego zstąpienia do otchłani. To dzień ciszy. Adoracja Pana Jezusa w Grobie od godz. 7:00. Poświęcenie pokarmów w kościele o godz. 9:00, 11:00 i 14:00; w kaplicy w Brzezówce o 10:00; na Przymiarkach o 10:30. Wigilia Paschalna jest najważniejszą liturgią w ciągu roku, matką wszystkich innych liturgii. Kościół z ogromną radością i mocą przeżywa Zmartwychwstanie Chrystusa, który powrócił z otchłani do światła. Rozpoczyna się po zachodzie słońca – o godz. 19:00, pamiętając, że zwycięski tryumf Jezusa odbywał się pośród głębokich ciemności nocy. Składa się z 4 części: Liturgii Światła, Słowa, Chrztu i Eucharystii - po niej uroczysta procesja Rezurekcyjna. Zapraszamy na nią także dzieci do dzwonienia i sypania kwiatów. Przynieśmy świece, nabyte w zakrystii paschaliki, które zapalimy przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych oraz pojemnik na wodę święconą. Strażaków prosimy o trzymanie straży honorowej przy Grobie Pana Jezusa.

 

6. Wielkanoc – pamiątka Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Znakiem obecności Chrystusa Zmartwychwstałego w naszym domu niech będzie na świątecznym stole baranek lub wielkanocny paschalik, który zostanie uroczyście zapalony w poranek wielkanocny.

 

7. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Warszawy do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli po jego relikwie. Bardzo zachęcamy do udziału. Nawiedzimy także sanktuarium Bożej Opatrzności. Wyjedziemy autokarem sprzed kościoła w sobotę 6 kwietnia o godz. 4:30. W kaplicy św. Andrzeja jest już przygotowane relikwiarium i relikwiarz na przyjęcie relikwii.

 

8. Dziękujemy za ofiary na tacę składane dziś na utrzymanie WSD w Tarnowie, w ubiegłą niedzielę na remont elewacji kościoła (złożono 12 250 zł. Dziękujemy darczyńcom z Klubu Parafii Lubzina w Chicago, także tym, którzy darem serca wspomogli potrzebujących. Serdeczne Bóg zapłać osobom z Caritasu, składającym swój dar w sklepach i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie paczek dla potrzebujących. We wtorek po Mszy Św. popołudniowej potrzebujący naszej parafii, a zwłaszcza osoby starsze i samotne będą mogły otrzymać pomoc żywnościową. W Niedzielę Wielkanocną złożymy ofiary na potrzeby parafii, zwłaszcza na ogrzewanie kościoła za okres zimowy.

 

9. W Gościu Niedzielnym dodatek, który pomoże dobrze przeżyć Wielki Tydzień. Znajdują się w nim modlitwy i medytacje na poszczególne dni – od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Soboty. W tygodniku Idziemy: „Jak chlubić się krzyżem”, który jest potwierdzeniem miłości Chrystusa do człowieka.

Kontakt

Lubzina 55

39-102 Lubzina

 

tel. 572 195 090

 

lubzina@diecezja.tarnow.pl

Nr konta parafii

Bank PKO S.A. I O w Dębicy

46 1240 1923 1111 0000 2029 5426

Parafia w mediach społecznościowych

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii pod wezwaniem św. Mikołaja Bpa w Lubzinie umieszczone zostały za zgodą osób, których dane  dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa (zob. Podręcznik Kościelnego Inspektowa Ochrony Danych wersja nr 3, strona 66)  (RODO)