1. Dzisiejszą – piątą niedzielą Wielkiego Postu wkraczamy już w ostatni etap tego okresu. Zasłonięte krzyże są znakiem żałoby i smutku. Wzywają nas, abyśmy razem z Chrystusem przyjmowali codzienne krzyże i z miłości składali je Bogu w ofierze.
2. We wtorek na Mszę Św. na godz. 18:00, a następnie na spotkanie na plebanii zapraszamy dzieci klas III z rodzicami.
3. W piątek, 11 marca po Mszy Św. sprawowanej o godz. 19:00 rozpocznie się Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii. Prosimy zabrać ze sobą znicze.
4. Najbliższa niedziela to Niedziela Palmowa – pamiątka uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Poświęcenie palm i procesja wokół kościoła przed Mszą Św. o godzinie 11:00. Oddajmy hołd Chrystusowi Królowi, postarajmy się aby z każdego domu przynieść palmę. Za najpiękniejsze, wykonane własnoręcznie, upominki.
5. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do grobu Pana Jezusa. W przyszłą niedzielę ofiary złożone na tacę to nasza jałmużna wielkopostna na Seminarium Duchowne w Tarnowie.
6. Poniżej ważny Komunikat z posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP z 27 marca 2025 r. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią i do składania podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Religia-Etyka”, wyrażającą troskę o edukację religijną i etyczną młodego człowieka.
Komunikat z posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP
27 marca 2025 r.
Dnia 27 marca 2025 roku, pod przewodnictwem ks. bp. Wojciecha Osiala, odbyło się spotkanie członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Komisja z uwagą i zaniepokojeniem śledzi dynamiczną sytuację w systemie oświaty, w szczególności w kontekście wprowadzanych przez Rząd RP zmian prawnych z dnia 17 stycznia 2025 roku, które bezpośrednio wpływają na los tysięcy katechetów w Polsce.
Komisja po raz kolejny stanowczo sprzeciwia się ograniczeniom wobec lekcji religii takim jak: redukcja zajęć z religii do jednej godziny tygodniowo oraz umieszczenie zajęć na pierwszej lub ostatniej godzinie w planie lekcyjnym. Należy podkreślić i przypomnieć, że są to zmiany wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia pomiędzy stroną kościelną i rządową. Zabrakło więc poszanowania praworządności. Negatywne skutki tych zmian są już odczuwalne przez wielu katechetów. Zdając sobie sprawę z ciężaru tej sytuacji gorąco prosi się, aby w diecezjach były podejmowane wszelkie możliwe inicjatywy wsparcia katechetów, którzy znajdują się w trudnym położeniu.
Członkowie i konsultorzy Komisji Wychowania Katolickiego z zaniepokojeniem patrzą także na kwestię wprowadzenia przedmiotu „edukacja zdrowotna”. Wnikliwej analizy podstawy programowej do nauczania edukacji zdrowotnej dokonał doktor Zbigniew Barciński. Zwrócił on uwagę na antyrodzinny charakter dokumentu. Zachęca się wszystkich wiernych, księży, rodziców, uczniów i samych nauczycieli religii, aby dostrzegli i głęboko rozważyli niebezpieczeństwa płynące z niektórych proponowanych treści, które są niezgodne z nauczaniem Kościoła. Człowiek wierzący nie może ich akceptować.
Komisja Wychowania w łączności z Konferencją Episkopatu Polski z nadzieją przyjmuje i mocno popiera obywatelską inicjatywę ustawodawczą „Religia-Etyka”. Należy docenić ważny głos środowiska katechetycznego, wyrażający troskę o konieczną, obowiązkową edukację religijną i etyczną młodego człowieka.
W toku prac podjęto także dyskusję nad nową podstawą programową do nauczania religii. Prace są na zaawansowanym etapie. Prowadzone konsultacje pozwolą na wypracowanie jak najlepszych założeń programowych dla nauczania religii w Polsce. Jednocześnie w czasie obrad podkreślono, że do czasu wprowadzenia nowych podręczników nauczanie będzie odbywać się na dotychczasowych materiałach i podręcznikach.
Komisja Wychowania Katolickiego w łączności z Konferencją Episkopatu Polski pragnie zapewnić uczniów, rodziców i katechetów o nieustannym wsparciu. Praca tysięcy katechetów jest niezwykle cenna dla wspólnoty Kościoła i dla młodego pokolenia. W podsumowaniu spotkania wyrażono przekonanie, że tylko wspólnie i w jedności będzie możliwe przejście przez wszystkie trudne wyzwania. Powinna zawsze zwyciężać wspólna troska o integralne wychowanie dzieci i młodzieży w duchu wartości chrześcijańskich.
Ks. Tomasz Kopiczko
Sekretarz KWK KEP
7. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym znajdziemy bardzo pożyteczny dodatek z rachunkiem sumienia. W środku pożyteczne rady, jak dobrze przygotować się do spowiedzi i jak pomóc w tym dzieciom. W tygodniku Idziemy: „Jak oni to robią?” – o wspólnej modlitwie, która zbliża małżonków. Najtrudniej ją zacząć.
Lubzina 55
39-102 Lubzina
tel. 572 195 090
lubzina@diecezja.tarnow.pl
Bank PKO S.A. I O w Dębicy
46 1240 1923 1111 0000 2029 5426
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii pod wezwaniem św. Mikołaja Bpa w Lubzinie umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa (zob. Podręcznik Kościelnego Inspektowa Ochrony Danych wersja nr 3, strona 66) (RODO)